Özellikle ülkemizde gördüğü her Asyalı göze Çinli ya da Japon demelerini geçtim bir de bu milletlerin kendi içlerinde de birbirlerine benzediğini ısrarla iddia ederler. Tamam benzerler ama en az senin bir başka ırkdaşına benzediğin kadar birbirlerine benzerler. Bu demek değil ki Koreliler tıpatıp birbirinin aynı. İçlerine girince, kendini artık yabancılaştırmadığında anlıyorsun her biri aslında çok farklı tiplerde. Bu bir tür psikolojik durumdur. Kendilerinden olmayan herkesi aynı görme durumu. Kore hayranlığında artık 10 yılı eskittikten sonra artık Japon, Çin, Koreli ayrımını çok rahat yapabiliyorum. Ama bunu yapamazken de çekik gözlü arkadaşlarımızın hepsini tek bir kategoriye sokmazdım. Karikatürlere, caplere, esprilere konu yapınca bizim milletin çok hoşuna gidiyor nedense. En basit örnek bu fotoğraf mesela. Gözlerin çok basit bir fotoşopla kopyala yapıştır yapıldığı çok bariz, ama insanımız kendini eğlendiriyor işte ne diyeyim.


Başta da dediğim gibi sen onları birbirlerine benzetiyorsan, onlar da seni benzetiyordur elbette. Diğerleri yerine bunun örneklerini vermek isterim ben aslında.


Çinliler neden birbirine benzer?


Sadece ülkemizde değil tüm Amerika ve Avrupa Kıtasında yaşayan insanlar için Çinlilerin tamamı, birbirine neredeyse tıpa tıp benzer. Ancak şöyle bir durum olduğu her nedense insanların aklına gelmez; Çinler için de tüm Avrupalılar ve özellikle zenciler birbirine çok benzemektedir. Bu nedenle Çinliler de uzak ülkelere gittikleri zaman farklı insanları ayırt etmekte büyük zorluk çekmektedir. Buradan çıkan sonuç; Çinlilerin aslında birbine benzemediği, bizim onları öyle algıladığımızdır.
Britanya’da bulunan Glasgow Üniversite bünyesinde yapılan bir deneyde; 12 Asyalı ve 12 Avrupalıya insan resimleri gösterilerek, hangi resimlerde aynı insanın 2 defa gösterildiği sorulmaktadır. Deney sonuçlarına göre fark edilen; Avrupalılar özellikle Asyalıları birbirine karıştırırken, Asyalıların da Avrupalı insanları birbirine karıştırdığı olmuştur. Hepimiz küçüklük yaşlarımızdan itibaren hiçbir Çin vatandaşı ile karşılaşmadığımızdan, beyinlerimiz Asyalı insanların yüzündeki farklıkları algılayabilecek şekilde gelişmemektedir. İnsan beyni için kendi ırkı ve yabancılar vardır.
Çocukluk yıllarında ülkemize gelen Asyalı turistlere ilk yapılan hareket; parmaklar ile gözlerin çekik hale getirilmesi ve sonrasında da dil çıkartılmasıdır. Bu durumun tamamen aynısını Aysalı küçük çocuklar da kendi gözlerini yuvarlak yapmaya çalışarak cevap verir. Çünkü Asyalı bir çocuk için yuvarlak gözlere sahip olmak çok komiktir ve normal olan kendi “çekik” gözleridir. Yani ırkların hiçbiri birbirine benzemez ancak her insan içerisinde yaşadığı toplumdaki yüzlerin detaylarını fark edebilecek şekilde yetiştiğinden, diğer tüm ırktaki insanları öncelikle bir yabancı olarak algılar. Birkaç ay yurtdışında yaşanması ile kişinin beyni farklı yüz yapılarını algılamaya başlayacağından, diğer ırkların aslında birbirine benzemediğini fark edecektir. Kısacası bu durum tamamen algısal bir tepkidir. (alıntıdır)

2 yorum Blogger 2 Facebook

  1. Cok guzel bir konuya deginmissin. Ulkrmizde asyalilati bitbirlerine benzetme durumunu gectim elleriyle gozlerini crkik yapmalari aslinda his drgil ama samimiyet kurmak icin yapanlarda var..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aslında ülkemizde ırkçılık niyetiyle yapılmıyor doğru, daha çok şaka olsun samimiyet olsun diye yapılıyor ama. Karşı taraf öyle düşünmüyor ne yazık ki.

      Sil

 
Cadı Kazanı © 2013. All Rights Reserved.
Top