"Güney Kore Devleti'nin girişimleri ve iki ülke yetkililerinin karşılıklı görüşmeleri sonucunda 24 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ev sahipliğinde Kore Cumhuriyeti Kültür Spor ve Turizm Bakanı, Gyeongju Eyalet Valisi, Güney Kore İstanbul Başkonsolosu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bürokratlarının katılımı ile İstanbul ile Gyeongu arasında "İstanbul-Gyengju Dünya Kültür Expo 2013" etkinliğini gerçekleştirmek üzere mutabakat zaptı imzalandı. Bu bağlamda 2013 Yılı 31 Ağustos-22 Eylül tarihleri arasında Güney Kore Devleti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışması ile İstanbul'da "İstanbul-Gyengju Dünya Kültür Expo 2013" etkinliği organize edilecektir. Etkinlik bir kültür fuarı şeklinde gerçekleşecek, Türkiye ve Güney Kore' nin yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarında yer alan onlarca ülke kendi kültürünü tanıtma, performanslar sergileme imkanı bulacaklardır."

Türkçe Tanıtım Filmi:
 
İngilizce Tanıtım Filmi:

Açıklamadan da anlayacağınız gibi İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo'su Türk - Kore ilişkileri bakımından bir dönüm noktası niteliğindedir. Biraz sloganvari bir anlatımla söylersek "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!"... :) Umarım çok gaza getiriyor gibi olmam. Ancak yıllardır bu iki kültürün kardeşliğini duyardık. Ama günümüz açısından maddi anlamda gösterebileceğimiz elimizde pek bir şey yoktu. İşte bu fuar ya da fuarlar bütünü, siz ne dersiniz bilmem, bu eksikliği dolduracak, hatta taşıracağa benziyor... Bir iki yıl önce ya da benim Kore hayranlığımın başladığı 6 yıl öncesini ele alırsak bu çok ama çok büyük bir adım. Bizim gibi Güney Kore hayranlarının bakış açısından bakacak olursak bu bulunmaz bir nimet. Ne kadar şükretsek az diyebilirim... Bu konuda çok fazla bilgi sahibi olduğumuz söylenemez. Ama size şu kadarını söyleyeyim hayallerinizin ötesinde günler yaşamaya hazır olun. Tamam gaza getiriyorum galiba kabul! Ancak bu heyecanımı bir şekilde paylaşmalıyım. ^^ 

Ben yapılacak bu fuarı önceleri dedikodu şeklinde duyup geçmiştim. Ama ilk olarak 5 Aralık 2012 de yapılan MCJ Shopping kanalının açılışında Güney Kore Büyükelçiliği Müsteşarı Sayın Dongwoo Cho'nun ağzından dinledim.. Açıkça söylemek gerekirse anlattıkları daha çok birer hayal gibi gelmişti, inanmak bir yana sadece keşke olsa gibisinden iç geçirmekle yetinmiştim. Daha sonra bir çoğunuzun da muhtemelen katıldığı 8 Aralık 2012 de yapılan İstanbul K-Pop Festivalinde Konsolosun yaptığı bir konuşmayla ben nihayet işin yavaş yavaş ciddiyetini anlamaya başlamıştım. :)


Eğer inanamıyorsanız, dilerseniz festivalde kendi çektiğim videodan da bunu izleyebilirsiniz...
Neyse işte tüm bu açıklamalar içinde Kore hayranlarının en çok istediği, hatta iple çektiği bir olay var ki o da Music Bank. Nedir bu Music Bank diyecek çok az Kore hayranı vardır ancak ben yine de kısaca açıklayayım. Şöyle ki: ortalama 6-7 tane K-pop grubunun çıkıp performans sergilediği bir program olarak açıklanabilir en kaba haliyle. Tabi ki diğer kültür etkinliklerini, sergilerini, performansları da beklemekteyiz, onlarsız fuarın bir anlamı kalmayacak ancak Music Bank'in yeri bizde apayrı. Bunu inkar edemem! :)
Ve sonunda KBS Music Bank adına ilk resmi açıklama 25 Ocak günü Kore Kültür Merkezi'nden geldi! Açıklamada Music Bank'in kesin tarihinin 7 Eylül olarak belirlendiğini ve muhtemel yer ve saatinin de Sinan Erdem Spor Salonu ve saat 19:00 olabileceği yazıyordu. (Kore Kültür Merkezi'nin Açıklaması) Bilindiği üzere Bakırköy'de bulunan Sinan Erdem Spor Salonu 17.000 kişiliktir ve eğer Music Bank'in orada yapılması kesinleşirse deyim yerindeyse bizi GÜMBÜR GÜMBÜR bir gece bekliyor. Heyecanınız daha da arttı değil mi? :D 
 İlk önce ben salonun büyüklüğü yüzünden acaba dolar mı endişesi yaşadım, ancak zamanla acaba bize yer kalır mı ya kadar geldi iş. :D Ben inanıyorum ki bunca zamandır kendine Kore hayranı diyen herkes o gün oradan yerlerini alacaklardır! ;) 

Açıklama geldiği gün twitterda #MusicBankİstanbul rüzgarları esiyordu. Herkesin tek derdi Music Bank olmuştu. Kimisi nasıl gideceğini, kimisi ne giyeceğini, kimisi de parayı nasıl bulacağını tartışıyordu. Evet artık zaman takvimde 7 Eylül'ü kalp içine alma zamanıydı! O günkü heyecanım tarif edilemezdi, sanki zaman durmuş gibiydi. Zamanında JaeJoong Ankara'ya geldiği için gidemeyen benim gibi İstanbul tayfası şimdi havalarda uçuyordu. Tabi ki başka şehirlerde olup gelemeyecek olanlar da var ne yazık ki. Ancak onlara da daha zaman var aileyi ikna etmek ya da parayı denkleştirmek için yeterli zaman var bence, elinizden geleni yapın derim, Fighting! Aşağıdaki muhtemel konser salonunun resmi bile hayal kurmaya yetiyor. :D
Ayrıca açıklamanın yapıldığı gün kendi gözlemlerime dayanarak yaptığım bir analizi de sizinle paylaşmak isterim aslında... Music Bank'in olası ve kesin bilgileri açıklandıktan sonra Kore hayranları 4 gruba ayrıldı. Bu 4 grubu şöyle sınıflandırdım:
1) Hem K-pop grupların gelmesini isteyip, hem de konsere gidebilecek olan şanslı kesim, ki buraya kadar bir sorun yok.
2) Konsere gidecek olan ama K-pop gruplarının gelmesini istemeyen kıskanç kesim, bu kesim için hem ağlarım hem giderim grubu da denilebilir. :D
3) Konsere gidemeyecek, ama kendisi göremeyecek olsa da K-pop gruplarının ülkesine bir kerecik olsun gelmesini isteyen melek kesim.
4) Ve son olarak hem konsere gidemeyecek olup hem de  K-pop gruplarının gelmesini istemeyen şuursuz kesim, şuursuz kelimesi biraz ağır olmuş olabilir, ama onların bu tutumlarına başka tanım bulamadım doğrusu...
Bana sorarsanız hangi gruptansın diye ben 1 ve 2 arasından gidip geliyorum doğrusu. Çünkü ben bir Hottest'ım ve aslında içten içe 2PM gelmemeli dediğim de oluyor. :) Gelirse de umarım gidebilmek nasip olur, elimden dua etmekten başka birşey gelmez. ^^

Blogumda Music Bank İstanbul için bir geri sayım sayacı da koymayı ihmal etmedim. Olur ya merak edersiniz kaç gün kalmış diye bir bakarsınız. :)

Gelişmeleleri takip etmek istersiniz diye ayrı olarak yapılacak fuarın kendi facebook sayfasını da vereyim. (İstanbul-Gyeongju World Culture Expo 2013)

Ha bir de yanda göreceğiniz muhtemel etkinliklerin bir listesi mevcut. 
Zamanla bunda tabi ki değişiklik olacaktır. Zaman ve mekan konusu da değiştikçe ve yeni açıklamalar yapıldıkça, yeni gelişmeler oldukça bunu sizlere bildireceğim. Tabi bu sizin ne kadar umrunuzda olur onu bilemem. :DSon olarak şu videoyu da izlemenizi öneririm:
 

MUSIC BANK İSTANBUL İÇİN TÜM GELİŞMELERİ OKUMAK İSTERSENİZ İLGİLİ VE DEVAM YAZILARIM! 


 

0 yorum Blogger 0 Facebook

 
Cadı Kazanı © 2013. All Rights Reserved.
Top