Daha önce haberlerde kendisinin hikayesini okumuştuk. Habertürk'ün haberini facebook sayfamda paylaşmıştım. Herkesin içi burkulmuştu bu minik arkadaşımıza. Habere göre...
Kanser Hastası Ayşe'nin Güney Kore Hayali Gerçek Oluyor
Mersin’in Tarsus ilçesinde 4 yıldan bu yana yumuşak doku kanseri tedavisi gören 13 yaşındaki Havin Ayşe Baldaz'ın, Güney Kore'yi görme hayali, Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi yetkilileri aracılığıyla gerçeğe dönüştürülüyor Ofis Müdürü Jaesang Lee'nin ziyaret ederek müjdeyi verdiği Baldaz, Güney Kore'ye gideceği için sevinç gözyaşı döktü İleriki günlerde yola çıkacak Baldaz: "Orayı çok görmek istiyorum. Çok mutluyum, mutluluktan ağlamak istiyorum. Çok heyecanlıyım"

MERSİN (AA) - ANIL BAĞRIK - Mersin’in Tarsus ilçesinde, 4 yıldan bu yana yumuşak doku kanseri tedavisi gören 13 yaşındaki Havin Ayşe Baldaz'ın, internet aracılığıyla tanıyıp kültürüne ilgi duyduğu Güney Kore'ye gitme hayali gerçeğe dönüşüyor.
Annesini 2,5 yaşındayken bir trafik kazasında kaybeden 13 yaşındaki Baldaz'a 2013 yılında yumuşak doku kanseri teşhisi konuldu.
Hastalığı dördüncü evreye gelen Baldaz'a yaklaşık 4 yıldır devam eden tedavi sürecinde en büyük desteği ise babası Abdulbaki Baldaz ile 2009 yılında evlendiği eşi Nuran Baldaz verdi. Tedavi devam ederken internetten izlediği müzik klipleriyle Güney Kore kültürüne ilgi duymaya başlayan Baldaz'da, bu ülkeye gitme arzusu doğdu. Baldaz'ın isteğinin haberleştirilmesiyle durumu öğrenen Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi yetkilileri, Anadolu Ajansı aracılığıyla aileyle irtibata geçti.
Baldaz'ı Güney Kore'ye götürerek hayalini gerçeğe dönüştürmek isteyen yetkililer, süreci başlatırken çocuğu Tarsus'taki evinde ziyaret etti. Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Müdürü Jaesang Lee, Baldaz ailesiyle görüşerek çocuğun durumu hakkında bilgi aldı. Lee, görüşmede, Ayşe Baldaz'ın kısa bir süre içerisinde beraberinde ailesi ile Güney Kore'ye götürüleceği müjdesini verdi.
Aldığı haber karşısında gözyaşlarını tutamayan Baldaz, büyük sevinç yaşadı.
- "İçim içime sığmıyor"
Havin Ayşe Baldaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayalini gerçekleştireceği için çok mutlu olduğunu söyledi.
Güney Kore ilgisinin izlediği bir video ile başladığını anımsatan Baldaz, "Orayı çok görmek istiyorum. Çok mutluyum, mutluluktan ağlamak istiyorum. Çok heyecanlıyım. Acaba nasıl geçecek diye düşünüyorum. Acayip bir duygu, içim içime sığmıyor." diye konuştu.
Hayalinin bir gün gerçek olacağına inandığını vurgulayan Baldaz, "Büyüdüğümde kendi imkanlarımla gidebilirim sanıyordum. Şimdiden gerçek olması ise beni çok mutlu etti." dedi.
Baldaz, Güney Koreli müzik grubu Bangtan Sonyeondan'ın hayranı olduğunu anlatarak, bu grupla tanışmayı çok istediğini söyledi.
Ülkenin başkenti Seul'u çok merak ettiğini dile getiren Baldaz, Güney Kore ile ilgili araştırmalarında, Türk ve Kore halkının birbirine çok yakın iki millet olduğunu öğrendiğini ifade etti.
Baldaz ayrıca, bazı gönüllülerin organizasyonuyla Güney Kore'den bir grup kişinin destek videosu çekerek kendisine gönderdiğini aktardı.
- "Anlatılamaz bir duygu bu"
Nuran Baldaz da Ayşe ile çok iyi bir anne-kız ilişkileri olduğunun altını çizerek, aralarındaki bu güçlü bağ sayesinde hastalıkla mücadele ettiklerini dile getirdi.
Aldıkları müjdeli haberle adeta havalara uçtuklarını ifade eden Baldaz, "İnanılmaz bir mutluluk. Allah'ım herkesi mutlu etsin. Bizim yaşadığımız sevinci herkes yaşasın. Anlatılamaz bir duygu bu. Sokağa çıkıp bağırasım geliyor ama ben inanıyordum, başaracağımıza inancım tamdı." diye konuştu.
Baldaz ayrıca, hastalıkla mücadelede çok kararlı olduklarını, büyük bir sevgi ve güçle yola devam ettiklerini kaydetti.
Baba Abdulbaki Baldaz ise kızının tek hayalini gerçekleştirebilmek için borçlanmayı bile düşündüğünü ancak buna gerek kalmadığını belirterek, tüm destek olanlara teşekkür etti.
Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Müdürü Jaesang Lee ise Havin Ayşe Baldaz'ın durumundan haberdar olunca hemen harekete geçtiklerini vurgulayarak bir hayali gerçekleştirmek için yola çıktıklarını söyledi.
Güney Kore ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 60'ıncı yılının kutlandığını anımsatan Lee, "Biz kardeş gibiyiz. Bu nedenle kızımızın hayalini gerçekleştirmek bizim için de çok önemli. Zor bir süreçti ama elimizden gerekeni yaptık." dedi.
Lee, Baldaz ailesinin bu hafta içerisinde Güney Kore'ye götürüleceğini, Havin Ayşe Baldaz'ın programı kapsamında sağlık kontrolünden de geçirileceğini sözlerine ekledi.

0 yorum Blogger 0 Facebook

Yorum Gönder

 
Cadı Kazanı © 2013. All Rights Reserved.
Top